Zespół Kalina

Zespół Kalina

Zespół śpiewaczy Kalina powstał w 1987 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi. Chciał uświetnić uroczyste otwarcie rozbudowanej szkoły podstawowej. Występ bardzo się spodobał i w efekcie Kalina zaczęła śpiewać na uroczystościach gminnych i powiatowych. Były to różnego rodzaju jubileusze, dożynki, spotkania kolędowe itp.

Od piętnastu lat zespół współpracuje z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, uczestniczy w organizowanych przez CKiS konkursach, biesiadach oraz kursach dla instruktorów. Zespół wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia na różnych festiwalach i przeglądach zespołów ludowych w Brzezinach, dwukrotnie reprezentował ziemię kaliską na Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2005 2008). W 2007r. zdobył I nagrodę na Wielkopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Gnieźnie. Podczas organizowanych przez Krotoszyńska Izbę Rolniczą przeglądanych powiatach dwukrotnie zdobył I nagrodę oraz wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy.

10 lutego 2007r. Kalina obchodziła 20-lecie pracy artystycznej. Ma w swoim repertuarze piosenki ludowe z regionu krotoszyńskiego śpiewane z zachowaniem gwary piosenki biesiadne i okolicznościowe. Zespół od początku prowadzony przez Barbarę Krzekotowską. Kalinie przygrywa na akordeonie Stanisław Adamczak.

W roku 2008 zespół wydał dwupłytowy album zawierający piosenki ludowe powiatu krotoszyńskiego oraz kolędy. Płyta ukazała się przy wsparciu samorządu gminy i Banku Spółdzielczego w Dobrzycy. Płytę można nabyć w Bibliotece Publicznej w Rozdrażewie.