Świętowano Dożynki Parafialno-Gminne 2017

W niedzielę 20 sierpnia świętowano Dożynki Parafialno – Gminne w Nowej Wsi. Uroczystość rozpoczęła dziękczynna msza św. w kościele parafialnym, którą  odprawił ks. Kanonik Robert Dadacz.

Delegacje wsi należące do parafii Nowa Wieś złożyły na ołtarzu wieńce dożynkowe. Po mszy św. korowód dożynkowy przeszedł na plac przy sali wiejskiej. Podczas ceremonii obrzędowej młodzi mieszkańcy gminy w strojach ludowych wnieśli okazały wieniec dożynkowy. Starostami tegorocznego święta plonów byli: Grażyna Kaczmarek z Wyk, Eugeniusz Zych z Maciejewa, Jacek Wikary z Bud. Bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów przekazali oni na ręce ks. Roberta Dadacza i Mariusza Dymarskiego Wójta Gminy. Współgospodarze wraz ze starostami dożynek podzieli się chlebem z uczestnikami uroczystości.
Wójt Gminy Mariusz Dymarski podziękował rolnikom za pracę, wskazując, że jej owoce czyli polska żywność jest coraz bardziej doceniana. Wskazał również, że tegoroczne nawałnice, które ukazały w jak krótkim czasie  te owoce mogą zostać zniszczone, pokazują, jaka powinna być wdzięczność za powszedni chleb i szacunek do niego. Życzył również rolnikom, by rozpoczynający się zasiewami nowy rok rolniczego trudu był rokiem spokojniejszych i obfitszych zbiorów i by nikogo nie doświadczał takimi przeciwnościami aury. Przyśpiewki obrzędowe wykonane przez Zespól Śpiewaczy „Kalina” towarzyszyły wręczaniu chlebków przedstawicielom sołectw i zaproszonym gościom. Zgodnie z tradycją panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi przygotowały poczęstunek dla wszystkich zaproszonych gości. Wszyscy uczestnicy tegorocznych dożynek mogli degustować przygotowane przez organizatorów pyszne ciasta i chleb ze smalcem. Dal dzieci towarzyszącym rodzicom podczas uroczystości grono pedagogiczne Przedszkola w Nowej Wsi przygotowało gry i zabawy na dziedzińcu przedszkola.  Święto Plonów uświetnił występ Zespołu HELKA z Rozdrażewa, który wprawił licznie zgromadzoną publiczności w radosny nastrój. Dożynki Parafialno – Gminne prowadzone przez Agatę Widera i Szymona Banaszka zakończono zabawą przy muzyce zespołu „CASABLANCA”, która trwała niemal do białego rana.

 Foto relacja (pobierz)